Domovská stránka » Aktuality » Sklerotizácia kŕčových žíl

Sklerotizácia kŕčových žíl

Mnoho pacientov má z odstránenia kŕčových žíl strach. Avšak nepodstúpenie operácie môže spôsobiť ďaleko väčšie problémy. Preto ak premýšľate či podstúpite operáciu kŕčových žíl alebo nie, potom by ste mali poznať odpovede na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa kŕčových žíl, ktoré vás v tom utvrdia.

Čo je hlavnou príčinou vzniku kŕčových žíl?

Kŕčové žily vznikajú najmä poškodením žilových chlopní. V prípade, že sú chlopne oslabené alebo poškodené, krv nie je vytláčaná smerom hore do tela a krv sa hromadí v dolných končatinách, čím sa vytvára aj zvýšený krvný tlak, ktorý spôsobuje zväčšenie žíl.

krcove zily

Oplatí sa ísť dať odstrániť kŕčové žily?

Keďže kŕčové žily nepatria len medzi estetický problém, ale prevažne ten zdravotný, najlepším možným rozhodnutím je podstúpiť odstránenie kŕčových žíl, aby ste predišli ďalším zdravotným komplikáciám. Existuje viacero spôsobov, ako odstrániť kŕčové žily. Môže ísť o klasický chirurgický zákrok, ktorý zanecháva výrazné jazvy na nohách a doba rekonvalescencie je dlhodobejšia. Avšak existujú aj moderné riešenia ošetrenia varixov, a to formou Laserovej ablácie, ktorú vykonávame my. Takýto zákrok je možné realizovať ambulantne a v lokálnej anestézie. To znamená, že zákrok trvá od 30 – 90 minút. Po tomto zákroku môže pacient hneď chodiť.

Ako sa kŕčové žily odstraňujú?

Pri Laserovej ablácii vám lekár urobí malý rez na koži v blízkosti kŕčových žíl. Následne vám je do žily zavedená malá hadička – katéter. Ten na svojom konci ohrieva vnútro žily a uzatvára ju. Počas tohto postupu je pacient pri vedomí, je mu poskytnutá len lokálna anestézia, a to na znecitlivenie oblasti okolo kŕčovej žily.

krcove zily

Čo sa stane, keď sa kŕčové žily odstránia?

Miniinvanzívny zákrok, ktorým sa odstraňujú kŕčové žily a metličky na nohách v Blumental Clinic, je veľmi efektívny aj z hľadiska rekonvalescencie. Po podstúpení zákroku môže na istý moment dôjsť k zmene farby pokožky, prípadne jemného opuchu. Avšak práve vďaka tomuto zákroku je možné predísť krvácaniu či zjazveniu pokožky. Vážne komplikácie, ako je napríklad trombóza či poškodenie nervov je veľmi zriedkavé.

Môžu kŕčové žily opätovne vzniknúť?

V prípade, že pacient nedodržiava správny spôsob rekonvalescencie a nezmení svoju životosprávu a životný štýl, je veľmi pravdepodobné, že sa mu kŕčové žily opäť objavia. Samozrejme, kŕčové žily nezvyknú vznikať na mieste, na ktorom už boli odstránené.

Pomáha dodržiavanie pitného režimu kŕčovým žilám?

Celkovo pre zdravie človeka je potrebné dodržiavať pitný režim. To znamená, že dehydratácia má aj špecifický a negatívny vplyv na zdravie nôh. Spôsobuje predovšetkým opuch nôh, bolesť a svalové kŕče. Preto pitie veľkého množstva vody je tým najlepším spôsobom, ako ostať dostatočne hydratovaný a zdravý.

Existuje spojenie medzi obezitou a kŕčovými žilami?

Práve zlá životospráva a nesprávny životný štýl podmieňuje vznik kŕčových žíl. Okrem toho, za vznik varixov môže aj zvýšená hladina cukru v krvi, zvýšený cholesterol a prítomnosť zvýšeného krvného tlaku. Ak sú však už kŕčové žily prítomné, chudnutím ich neodstránite a nezvrátite ich prítomnosť. Dôležité je predchádzať obezite ešte pred vznikom kŕčových žíl.

Ako pomáha chôdza pri kŕčových žilách?

Opäť aj pri chôdzi platí, že je všeobecne priaznivá pre zdravie človeka, obzvlášť pre ľudí, ktorých kŕčové žily trápia. Pri chôdzi nevzniká žiadne chvenie ani nárazy, ktoré by kŕčové žily mohli poškodiť. Práve naopak, chôdza predstavuje jednoduchý pohyb, ktorým môžete posilniť svaly na lýtkach a spevniť ich.

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Kŕčové žily nevznikajú zväčša náhle a je možné ich vopred spozorovať typickými príznakmi. Medzi najčastejšie príznaky patrí najmä tŕpnutie a bolesť pri dlhšom sedení, svalové kŕče a svrbenie nôh, striedavé pocity horúčavy a chladu, pálenie, mravčenie, brnenie, pocit ťažkých nôh, potivosť nôh a nočné kŕče, opuch končatín, vred predkolenie, viacero kožných zmien alebo tenké fialovo-červené žilky, inak nazývané metličky. Po pocítení týchto príznakov je veľmi pravdepodobné, že ide o kŕčové žily, a preto je ideálne rezervovať si vyšetrenie u lekára, ktorý určí, či je zákrok nevyhnutný.

Ako je možné predísť kŕčovým žilám?

Odstrániť kŕčové žily vďaka nižšie uvedeným spôsobom nie je možné, avšak zamedziť ich vzniku áno. Medzi najlepšie spôsoby patrí najmä pravidelný pohyb, chôdza, nenáročné cvičenie, jazda na bicykli alebo plávanie. Ďalším spôsobom je zmeniť jedálny lístok, ktorý bude obsahovať dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín a zdravých tukov. Následne pomôže aj nosenie kompresných pančúch či podopieranie nôh do výšky.

Kŕčové žily sú prejavom chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorá postihuje 10 – 40 % populácie sveta. Ide o jedno z najviac rozšírených civilizačných ochorení, ktoré je potrebné včas riešiť. Ak pociťujete niektoré z príznakov, je potrebné vyhľadať špecialistov. Ak potrebujete takúto pomoc, pokojne nás kontaktujte do Blumental Clinic.

Zdieľajte článok:

Najnovšie články

Obsah článku